امتياز دهي مقاله

  • *****
  • براي امتيازدهي کليک کنيد.
  • 0 رتبه ها
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

راهنمای پسوند دامنه هادامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و از یک یا چند قسمت تشکیل  شده‌است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند.  
که قسمت اول ماهیت آدرس 'www' قسمت دوم نام دامنه به انگلیسی (Domain Name‏) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند، نام دامنه همان نام سایت است مانند (aryanic) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود مانند .com گاه در مورد دامنه‌های جهانی جی تی ال دی، این با حرف G به معنی (Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تعدادی از این تی ال دی‌ها (top-level domains) یا پسوندهای پراستفاده عبارت‌اند از:

com. : مخفف (Commercial) به معنای تجاری است که اکثراْ جهت استفاده‌هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می‌باشند، اختصاص می‌یابد، اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع com استفاده می‌کنند.

مثال: www.aryanic.com

net. : مخفف (Network) این نوع Domain معمولاْ توسط شبکه هائی مانند شبکه‌های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مانند:   www.internic.net
 


org. : مخفف( Non-Profit Organizations) این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری یا حتی تجاری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مانند :  www.sanjesh.org

دوحرفی: انواع دو حرفی دامنه نمایانگر دامنه‌های کشوری و ملی می‌باشند: مانند .ir) ایرانjp) (. ژاپن( ,. uk )انگلیس) و.... که در انتهای نام Domainها قرار می‌گیرند.

مانند: www.nic.ir

biz. : مخفف (Business) این نوع Domain خــاص سایتهای شغلی - تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته‌است.
مانند: www.intersky.biz

info. : مخفف (Information) این نوع Domain در سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. این اطلاع رسانی می‌تواند موارد تجاری و غیر تجاری را شامل گردد. سایتهایی که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته‌هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و... اختصاص یافته‌اند، می‌توانند دارای دامنه‌ای مانند .info باشند.

مانند :  www.webhosting.info

name. : این اولین نوع Domain ای است که خاص افراد اشخاص حقیقی ایجاد شده‌است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می‌خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند می‌توانند از این دامنه استفاده کنند،
مانند: www.mohsen.name

ws. : این نوع Domain با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته‌است و همانطور که از نامش بر می‌آید، می‌تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.
مانند: www.softcity.ws

us. : این نوع Domain با آنکه مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد توجه فراوان قرار گرفته‌است.
مانند: www.caib.us

tv. : این نوع Domain با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای قرار گرفته‌است و برای این منظور استفاده می‌گردد.
مانند: www.uctv.tv

سایر انواع: Domain در حقیقت انواع دیگری از Domainها وجود دارند که هنوز به اندازه Domainهای بالا، مقبولیت نیافته‌اند. به طور مثال نوع دیگری از Domain به نام .museum وجود دارد که مخصوص موزه‌ها می‌باشد. و یا نوع .aero که مخصوص سایتهای مرتبط با حمل و نقل هوایی و یا .Mil که مربوط به سایتهای نظامی است.

مانند: www.navy.milدامنه‌های تحت دامنه IR : برای ثبت با دامنه‌های زیر باید مجوز یا مدارک رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت موجود باشد. مثلا متقاضیان ثبت دامنه co.ir  باید دارای شرکت ثبت شده باشند.
ac.ir. : برای سازمانهای آکادمیک که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه‌های علمیه، یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.
مانند: www.ams.ac.ir

sch.ir. : برای مدارس، موسسات و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران.
مانند: www.tvoccd.sch.ir

net.ir. : برای واحدها یا موسساتی که مقررات رسمی آنها دلالت بر ارائه خدمات شبکه دارد، یا در غیر این صورت، قانونا مجاز به ارائه خدمات شبکه هستند.
مانند: www.dpi.net.ir

gov.ir. :  برای بخشهای اداری و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران.
مانند: www.ershad.gov.ir

org.ir. : برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و سازمانهای بین المللی که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست.
مانند: www.iid.org.ir

co.ir. :  برای همه سازمانها و شرکتهای غیر دولتی دیگر.
مانند: www.renault.co.ir

id.ir. : برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.
مانند: www.amir.id.ir


شناسه مقاله: 107, ايجاد شده در: 11/19/2013, تغيير داده شده: 11/20/2013